Orlické hory
ubytování v hotelech a pensionech Orlické hory - 3 hotelů a penzionů
Oblast Orlických hor a Podorlicka se nachází v severní části východních Čech. Značná část této oblasti se rozkládá na území Královéhradeckého kraje a menší část zasahuje do kraje Pardubického.
Hranice této oblasti je dána hřebenem Orlických hor a linií Dobrošov, Dobruška, Opočno, Třebechovice pod Orebem, Choceň, Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Jablonné nad Orlicí a Lichkov.
Orlické hory a Podorlicko nabízí ideální podmínky pro turistiku, cykloturistiku a v zimních měsících pro lyžování a běžkování ve známých lyžařských střediscích jako například Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Zdobnice nebo Čenkovice.
K návštěvě lákají také kulturní a historické památky. Ze zámků jmenujme například Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice a Doudleby nad Orlicí. Mezi nejnavštěvovanější zříceniny hradů patří Potštejn a Litice, dále Žampach a Lanšperk. Za zmínku stojí poutní místo Homol a barokní kostel v Neratově, kostelík v Liberku nebo ve Velinách. Další turistickou zajímavostí je vojenské opevnění vybudované na obranu proti nebezpečí ze strany fašistického Německa (k nejnavštěvovanějším patří Hanička, Bouda a Dobrošov).
Cyklistické putování krajem, kde pramení životní energie
Vážení návštěvníci turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko, dostává se vám do ruky cykloprůvodce nejkrásnějšími místy tohoto regionu, který svou členitostí (od cca 250 do více než 1000 m. nad mořem), hustou sítí cest napříč hlubokými lesy i náhorními planinami, ale také nepřeberným množstvím kulturních památek a pamětihodností je krajem jako stvořeným pro cyklisty. Najdete tu vše od horských tras s širokými výhledy do Čech i Kladska a malebného podhůří s říčními údolími, kterými se vinou nenáročné trasy pro rodiny s dětmi, až po tiché bory, kde uprostřed panenské přírody můžete čerpat energii do všedních dnů. Ale nejen to! Poznáte kraj středověkých hradů a šlechtických sídel, renesančních zámků i kraj velikánů naší historie, jako byli Jan Amos Komenský, Alois Jirásek, Max Švabinský a mnoho dalších, a především se setkáte s milými a přívětivými lidmi, kteří si turistů v tomto ekonomicky chudém, ale přírodně a kulturně velmi bohatém kraji dokáží vážit.
Cyklomapa v měřítku 1 : 65.000 zahrnuje na dvou mapových listech celou turistickou oblast Orlické hory a Podorlicko a mapový podklad se zakreslením všech v terénu vyznačených cyklotras je vyhotoven tak, aby návštěvníkům, zejména těm častějším, poskytl možnost využít všechno, co zdejší kraj nabízí. Navíc však přicházíme s ojedinělou nabídkou pro ty z vás, kteří nejste v tomto kraji častými hosty a hustá síť vyznačených cyklotras pro vás může být těžko rozluštitelným rébusem, kdy, kudy a kam. Právě pro vaši případnou potřebu jsme připravili nabídku jedenácti víkendových VIP cyklookruhů, a pokud budete mít více času, spojením jednotlivých okruhů můžete prožít i delší dovolenou v kraji, kam se jistě budete rádi vracet. Tyto okruhy jsou v mapě zvýrazněny, a navíc je na rubové straně připojen podrobný popis jednotlivých tras s kilometráží i převýšením v rozsahu umožňujícím vaše nekolizní putování možná neznámým, ale určitě překrásným krajem.
Turistická oblast Orlické hory a Podorlicko se nachází v severní části východních Čech. Značná část této oblasti se rozkládá na území Královéhradeckého kraje a menší část zasahuje do kraje Pardubického. Hranice této oblasti je dána hřebenem Orlických hor a linií Dobrošov, Dobruška, Opočno, Týniště nad Orlicí, Choceň, Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Jablonné nad Orlicí a Lichkov.
Turistická oblast Orlické hory a Podorlicko se dělí na dvě zóny, kterými jsou samotné Orlické hory a oblast Podorlicka. Pohoří Orlických hor se dělí do tří částí: Deštenské hornatiny, Mladkovské vrchoviny a Bukovohorské hornatiny.
Deštenská hornatina je severozápadní, nejvyšší a plošně nejrozsáhlejší část Orlických hor s nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1115 m. n. m.).
Mladkovská vrchovina je nejmenší a nejníže položenou částí Orlických hor. Odděluje hornatinu Deštenskou od Bukovohorské. Hřbet Orlických hor zde protíná Divoká Orlice romantickým údolím tzv. Zemské brány a Tichá Orlice v blízkosti Studentské skály.
Bukovohorská hornatina představuje východní výspu Orlických hor, oddělenou hlubokým údolím již vzpomínané Tiché Orlice. Jméno této části Orlických hor dala Buková hora (958 m. n. m.).
Podorlicko je mnohem širší než samotné pohoří, což je samozřejmě dáno geologickým vývojem. Na západě se zvolna snižuje až k Týnišťské kotlině a Třebechovické křídové tabuli. Podorlicko začíná vrchem Dobrošov u Náchoda a její směr je přibližně určen linií Dobrošov – Třebechovice p. O. – Týniště n. Orl. – Choceň – Ústí n. Orl. – Letohrad – Jablonné n. Orl. – Lichkov. Podíváme-li se na hřeben Orlických hor z podhůří, vidíme zřetelně, jak výrazné svahy, vytvářející uzavřená údolí, postupně přecházejí do ploché České tabule.
Příroda Orlických hor a Podorlicka je poměrně bohatá. Protože však některé druhy a společenstva lze dnes v krajině uchránit před činností člověka velmi těžko (dopad emisí oxidu siřičitého na hřebenové partie hor), zřizují se maloplošná chráněná území, která jsou přirozenou součástí Chráněné krajinné oblasti Orlické hory nebo tvoří samostatné rezervace v podhůří.
Z velkého množství hradů, zámků, muzeí a galerií, které se nacházejí v podhůří Orlických hor si vybere i nejnáročnější turista. Za všechny zmiňme nádherné zámky Opočno a Častolovice, z hradů romantickou zříceninu hradu Potštejn nebo jednu z nejhezčích dominant údolí řeky Divoké Orlice hrad Litice.
Další místa v blízkosti Orlické hory
Nyní nejsme na příjmu Ivana
702 093 596
E-mail: ivana@ingtours.cz
Naše rezervační oddělení je otevřeno každý všední den od 9 do 17 hod, o víkendu od 12 do 17 hod.